Sohbete Giriş

Mirc programımızı denemek istermisiniz ? indirmek için Tıklayın.

Mobil uygulamamızı denemek ister misiniz ?

Kaliteli Sohbet Odalarının Adresi

Kaliteli sohbet odaları ile sizlerde nezih ve güvenilir bir ortamda kendinizi özel hissetmek istemez misiniz? Yüzlerce insanın bir araya gelerek chat yaptığı, arkadaşlıklar kurduğu sohbet sitesinde sizlerde hemen takma nick alıp ülkemizin çeşitli şehirlerindeki insanlar sohbet etmeye başlayabilirsiniz.


admin Mart 27 2021  Etiket: , , , Yorum Yok

AŞK İLE SEVGİNİN FARKI NEDİR?

AŞK İLE SEVGİNİN FARKI NEDİR?

Aşk ile sevgi farklı durumlar mıdır? Birbirlerinden hangi yönleriyle ayrılır? Gibi pek çok soruya yıllardır cevap bulunmaya çalışılmıştır. Bilindiği üzere aşk ile sevgi aynı anlama gelmemektedir. Pek çok noktada birbirinden ayrılmaktadır. Bu noktaların neler olduğunu hoschat.net olarak sizler için cevaplayacağız. 

  Aşk,  sevgi duygusunun derin ve  tutkulu  biçimini kapsamaktadır.  Aşkın bilinen en önemli özellikleri; bağlılık,  şefkat ve  sadakattir.  Bu özellikler  sevgi ile aşkı birbirinden ayırmaktadır.  Âşık olan insan  için öncelik duygulardır.  Muhakeme yeteneği ikinci kısma  bırakılmıştır.  Delicesine âşık  kelimesi, ihtirasla seven insanlar için bu sebeple söylenmektedir.  Aşık insan,  sevdiği için  çıkarlarını bir kenara bırakır.  Bir  kişinin  gerçekten aşık olup olmadığını  sevdiğine karşı duyduğu şefkatten anlamak mümkündür.  Aşık insan  duyduğu şefkat karşısında   herhangi bir karşılık beklemez.  Hangi durumda olursa olsun  sevdiği insanı mutlu ve mesut etmek için  enerjisini harcar.  Sevgide bu duygular yok mu?  Diyenler olanlar olabilir.  Elbette ki sevgi  duyduğunuz kişiye de bu duyguları besliyorsunuz.  Ancak sevgi bir anda gerçekleşen bir duygu değildir.   Bir insan başka bir insanı, onu tanıyarak, ona zaman ayırarak  sevebilir.  Sevgi zaman alan bir  duygudur.  Genetikten gelen bir eylem olan sevgi  karşı cinse duyulan ilginin zenginleşmesi ile artar ve aşka dönüşür. 

İnsan  bir anda aşık olabilir.  Âşık olunca öncelikle duygular devreye girer.  Mantık çoğu zaman devre dışı kalır. Karşıdakinin kendisine uyumlu olup olmadığına bakılmaz. Sevgi de ise öncelik uyumdur. Karşılıklı ortak noktalar belirlenir ve sevgi oluşmaya başlar. Sevgi artıkça aşka dönüşür.  Sevgi artma eğilimi göstermezse  iki tarafın birbirine katlanma  zamanı kısalır.  İnsan  her sevdiğine aşık olmaz.  Her sevgi de aşk değildir. Sevgi karşıdakini her koşulda her durumda sevebilmektedir. Zorlu ve fırtınalı durumlarda sevginin gücü ile aşılamayacak hiçbir engel yoktur.  Örnek verecek olursak,  bir insan  sevdiği bir insan için ”  onu görmediğim de mutlu değilim”  diye düşüncelere dalıyor ise  bu aşktan  ortaya çıkan bağlılıktır.  Konuyla alakalı Tarhan  şu sözü söylemiştir: ”  Aşk ile bağlılık arasında yakın bir ilişkiden söz edilebilir fakat her aşk  bağlılık, her bağlılıkta aşk demek değildir.  Bazı bireyler birbirlerine bağlı gibi görünsede aslında onları bir arada tutan ortak menfaatleridir.  Çıkar ilişkisi ortadan kalktığında sevgi ve aşkta uçar.”

Şimdi Hoschat.net olarak yaşadığınız duygunun ne olduğunu gelin birlikte bulalım. Acaba seven taraf mısınız? Yoksa âşık  olan taraf mı? 

 Bir insanın  hoşlandığını gösteren durumlar;

 •  Onunla birbirimize çok benziyoruz.
 •  Çok zeki bir kişilik.
 •  Vermiş olduğu kararlara güveniyorum.
 •  Ben,  onun gibi olmak istiyorum.
 •  Bence o son derece olgun bir kişilik.
 •  O  herkes tarafından sevilen ve beğenilen bir insan.

 Gördüğünüz üzere hoşlandığınız da  mantığınıza  yatan  duygular devreye girmektedir.

 Bir insanın âşık olduğunu gösteren durumlar;

 •  Onun  çoğu hatasını  görmezden geliyorum.
 •  O insan için her şeyi yapmaya hazırım.
 •  Yalnız olduğum  zamanlarda  sadece onu düşünüyorum.
 •  Onsuz olmak  hem zor hem de acı verici.
 •  Onun iyi olması,  benim önceliklerimden bile önce geliyor.
 •  Benim en büyük sorumluluğum  onun iyi olması.
 •  Onun  her hareketine ve tavrına  razıyım.

  Yukarıdaki  duygular  âşık olan kişilerde  oldukça fazla görülmektedir.  Aşk, bir insanı her şeyiyle kabul etmektir.  Tanımak,  uyum bu gibi durumlar  ilk etapta âşık olan kişi için  bakılmayan  şeylerdir. Hoschat.net olarak şimdi  patolojik aşkın göstermiş olduğu durumlara bakalım;

 •  Onun hakkında var olan her şeyi ben de bilmek istiyorum.
 •  O  bana dokunduğu an  bedenim  cevap veriyor,  bunu hissediyorum.
 •  Ben onu  bedenen,  zihnen  ve ruhen arzuluyorum.
 •  Bir gün beni  bırakırsa,  bu dünyaya ait  hiçbir umudum kalmaz.
 •  Bazen kendimi kontrol edemeyecek,  saplantılı bir biçimde  onu düşünürken buluyorum.
 •  Benim ne hissettiğimi,  ne umut ettiğimi, ne düşündüğümü bilsin istiyorum.

  Yukarıdaki cümleler  patolojik aşkın  kişide oluşturduğu  olgulardır.  Sizler hangi durumdasınız? Karşı cinse hangi boyutta ilginiz var? Bu yazıyı okuyarak artık karşı cinse kalbinizin ne kadar yakın olduğunu bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

Kategoriler

Sosyal Medya

SohbetiSLam
Turk Sohbet
Sohbet